Examlex

Solved

Betsy's Pies,Inc What Is the Unit Product Cost for the Year Using

question 40

Multiple Choice

Betsy's Pies,Inc.has provided the following financial information for the year:  Finished Goods Inventory:  Beginning balance, in units 620 Units produced 2100 Units sold 2200 Ending balance, in units 520 Production Costs:  Variable manufacturing costs per  unit $50 Total fixed manufacturing costs $42,000\begin{array} { | l | r | } \hline \text { Finished Goods Inventory: } & \\\hline \text { Beginning balance, in units } & 620 \\\hline \text { Units produced } & 2100 \\\hline \text { Units sold } & 2200 \\\hline \text { Ending balance, in units } & 520 \\\hline \text { Production Costs: } & \\\hline \text { Variable manufacturing costs per } & \\\text { unit } & \$ 50 \\\hline \text { Total fixed manufacturing costs } & \$ 42,000 \\\hline\end{array} What is the unit product cost for the year using variable costing?


Definitions:

Lecithin

A fatty substance found in plant and animal tissues, commonly used as an emulsifier in food products.

Societal-contractual System

A theoretical construct that signifies the system of implicit and explicit contracts that govern the conduct of members within a society.

Interpersonal Relationships

The connections and associations between two or more people, influenced by various factors including communication, social roles, and mutual interests.

Nurses

Licensed healthcare professionals who care for individuals, families, and communities, aiming to maintain or recover optimal health and quality of life.

Related Questions