Examlex

Solved

A Company Normally Sells a Product for $20 Per Unit

question 86

True/False

A company normally sells a product for $20 per unit.Variable per unit costs for this product are: $2 direct materials,$4 direct labor,and $1.50 variable overhead.The company is currently operating at 70% of capacity producing 14,000 units per year.Total fixed costs are $42,000 per year.The company should not accept a special order for 2,000 units which would be sold for $10 per unit because there would be an incremental loss on the order.


Definitions:

Obedience

A form of social influence where an individual acts in response to a direct order from another individual, usually an authority figure.

Persuasion

The act or process of influencing someone's beliefs, attitudes, or behaviors through argument, reasoning, or appeal.

Groupthink

A behavioral pattern observed in groups where the pursuit of agreement or uniformity leads to choices that are illogical or counterproductive.

Challenger Disaster

The catastrophic failure of the Space Shuttle Challenger shortly after its launch on January 28, 1986, leading to the death of all seven crew members.

Related Questions