Examlex

Solved

A Product Sells for $30 Per Unit and Has Variable

question 191

Multiple Choice

A product sells for $30 per unit and has variable costs of $18 per unit.The fixed costs are $720,000.If the variable costs per unit were to decrease to $15 per unit,fixed costs increase to $900,000,and the selling price does not change,break-even point in units would:


Definitions:

Utilities Expense

An expense incurred by a business for basic utilities, such as electricity, gas, and water, which are necessary for operations.

Fees Earned

Revenue generated from providing services.

Prepaid Insurance

Insurance costs paid for in advance, recorded as a current asset until the period the insurance coverage relates to passes.

Insurance Expense

The cost recognized in accounting for premiums paid on insurance policies.

Related Questions