Examlex
A nut shop packages mixtures of different nuts for sale.From peanuts,cashews and almonds,the owner wants to prepare a mixture which will sell for $4.45 for a 1 pound bag.The cost per pound of these nuts is $1.50,$6.00,and $4.00,respectively.The amount of peanuts is to be three times the amount of almonds.How much of each type of nut will be in the final blend?
Q5: If an investment of $12,000 earns interest
Q72: Find a general linear equation of the
Q90: Express <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB6578/.jpg" alt="Express
Q100: A fund is to be established to
Q121: Determine an equation of the vertical line
Q140: An x-value of a solution of the
Q158: A woman makes house payments of $4200
Q195: What power of 18 is 36?
Q204: Graph the equation 3x + 4y -
Q208: Graph g(x)= <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB6578/.jpg" alt="Graph g(x)=