Examlex

Solved

A Company Uses the Following Standard Costs to Produce a Single

question 20

Multiple Choice

A company uses the following standard costs to produce a single unit of output.  Direct materials 6 pounds at $0.90 per pound =$5.40 Direct labor 0.5 hour at $12.00 per hour =$6.00 Manufactuning overhead 0.5 hour at $4.80 per hour =$2.40\begin{array} { l l l } \text { Direct materials } & 6 \text { pounds at } \$ 0.90 \text { per pound } & = \$ 5.40 \\\text { Direct labor } & 0.5 \text { hour at } \$ 12.00 \text { per hour } & = \$ 6.00 \\\text { Manufactuning overhead } & 0.5 \text { hour at } \$ 4.80 \text { per hour } & = \$ 2.40\end{array} During the latest month, the company purchased and used 58,000 pounds of direct materials at a price of $1.00 per pound to produce 10,000 units of output. Direct labor costs for the month totaled
$56,350 based on 4,900 direct labor hours worked. Variable manufacturing overhead costs incurred totaled $15,000 and fixed manufacturing overhead incurred was $10,400.
-Based on this information, the direct labor efficiency variance for the month was:


Definitions:

Consumer Surplus

The differential between the financial amount consumers are willing to allocate for a product or service and the actual payment made.

Price Floor

A government-imposed minimum price charged on goods and services, set above the equilibrium price to prevent market prices from falling too low.

Consumer Surplus

The discrepancy between consumer willingness to pay a total amount for a product or service and the amount they really do pay.

Consumer Surplus

The difference in the total amount consumers are predisposed and financially prepared to pay for a good or service versus their actual expenses.

Related Questions