Examlex

Solved

Betsy's Pies, Inc What Is the Unit Product Cost for the Year Using

question 113

Multiple Choice

Betsy's Pies, Inc. has provided the following financial information for the year:  Finished Goods Inventory:  Beginning balance, in units 620 Units produced 2100 Units sold 2200 Ending balance, in units 520 Production Costs:  Variable manufacturing costs per  unit $50 Total fixed manufacturing costs $42,000\begin{array} { | l | r | } \hline \text { Finished Goods Inventory: } & \\\hline \text { Beginning balance, in units } & 620 \\\hline \text { Units produced } & 2100 \\\hline \text { Units sold } & 2200 \\\hline \text { Ending balance, in units } & 520 \\\hline \text { Production Costs: } & \\\hline \begin{array} { l } \text { Variable manufacturing costs per } \\\text { unit }\end{array} & \$ 50\\ \hline \text { Total fixed manufacturing costs } &\$ 42,000 \\\hline\end{array} What is the unit product cost for the year using variable costing?


Definitions:

Computer

An electronic device capable of performing calculations and tasks according to a set of instructions called programs.

Roses

Flowers known for their beauty and fragrance, extensively used in gardens and as symbols of love and remembrance.

Absolute Advantage

The ability of an entity to produce a good or service more efficiently than its competitors with the same amount of resources.

Microchips

Small semiconductor devices containing integrated circuits used in electronic devices for processing, memory, or other functions.

Related Questions