Examlex

Solved

Five Seasons Is a Merchandiser of Packed Foods How Much Was the Unit Cost Per Item of Product

question 83

Multiple Choice

Five Seasons is a merchandiser of packed foods.The company provides the following information for the year:  Sales Revenue $145,000 Cost of Goods Sold 64,000 Operating Expenses 67,000 Net Income 14,000 Number of Units Sold 29,000\begin{array} { | l | r | } \hline \text { Sales Revenue } & \$ 145,000 \\\hline \text { Cost of Goods Sold } & 64,000 \\\hline \text { Operating Expenses } & 67,000 \\\hline \text { Net Income } & 14,000 \\\hline \text { Number of Units Sold } & 29,000 \\\hline\end{array} How much was the unit cost per item of product sold? (Round your answer to the nearest cent. )


Definitions:

Patient Education

Providing health-related information and instructions to patients to improve knowledge, health outcomes, and adherence to treatments.

Nursing Practice

The professional care and services provided by nurses to support the health and well-being of patients, including medical interventions and emotional support.

Health Care Costs

The expenses associated with medical procedures, treatments, drugs, and other health-related services.

Postpone Teaching Session

the act of delaying or rescheduling an educational session to a later time or date.

Related Questions