Examlex

Solved

Flexlux,Inc What Is the Unit Product Cost Using Variable Costing?
A)$110

question 54

Multiple Choice

Flexlux,Inc.reports the following information:  Units produced 520 units  Units sold 520 units  Sales price $110 per unit  Direct materials $40 per unit  Direct labor $25 per unit  Variable manufacturing overhead $30 per unit  Fixed manufacturing overhead $14,000 per year  Variable selling and administrative costs $15 per unit  Fixed selling and administrative costs $25,000 per year \begin{array} { | l | r |r| } \hline \text { Units produced } & 520 &\text { units } \\\hline \text { Units sold } & 520& \text { units } \\\hline \text { Sales price } & \$ 110 &\text { per unit } \\\hline \text { Direct materials } & \$ 40& \text { per unit } \\\hline \text { Direct labor } & \$ 25& \text { per unit } \\\hline \text { Variable manufacturing overhead } & \$30 &\text { per unit } \\\hline \text { Fixed manufacturing overhead } & \$ 14,000& \text { per year } \\\hline \text { Variable selling and administrative costs } & \$ 15& \text { per unit } \\\hline \text { Fixed selling and administrative costs } & \$ 25,000& \text { per year } \\\hline\end{array} What is the unit product cost using variable costing?


Definitions:

Nonidentical Twins

Twins born from two separate eggs fertilized at the same time, leading to siblings that share genetic similarities but are not genetically identical.

Biological Siblings

Siblings who share the same biological parents, fully related genetically.

Temperament

An individual's innate disposition or personality traits that significantly influence their behaviors and reactions across different situations.

Activity Level

A person's overall amount of physical energy and movement, which can be a characteristic of their behavior and temperament.

Related Questions