Examlex

Solved

Flexlux,Inc What Is the Unit Product Cost Using Variable Costing?
A)$110

question 54

Multiple Choice

Flexlux,Inc.reports the following information:  Units produced 520 units  Units sold 520 units  Sales price $110 per unit  Direct materials $40 per unit  Direct labor $25 per unit  Variable manufacturing overhead $30 per unit  Fixed manufacturing overhead $14,000 per year  Variable selling and administrative costs $15 per unit  Fixed selling and administrative costs $25,000 per year \begin{array} { | l | r |r| } \hline \text { Units produced } & 520 &\text { units } \\\hline \text { Units sold } & 520& \text { units } \\\hline \text { Sales price } & \$ 110 &\text { per unit } \\\hline \text { Direct materials } & \$ 40& \text { per unit } \\\hline \text { Direct labor } & \$ 25& \text { per unit } \\\hline \text { Variable manufacturing overhead } & \$30 &\text { per unit } \\\hline \text { Fixed manufacturing overhead } & \$ 14,000& \text { per year } \\\hline \text { Variable selling and administrative costs } & \$ 15& \text { per unit } \\\hline \text { Fixed selling and administrative costs } & \$ 25,000& \text { per year } \\\hline\end{array} What is the unit product cost using variable costing?


Definitions:

Equity

The concept of fairness or justice in the way people are treated and decisions are made.

Inputs And Outcomes

The resources, efforts, or information entered into a system or process and the results or effects produced.

Procedural Justice Model

A concept in organizational behavior focusing on the fairness and transparency of the processes that lead to outcomes or decisions.

Informal Job Behaviors

Actions or conducts by employees that are not part of their formal job responsibilities, often personal or unofficial in nature.

Related Questions