Examlex

Solved

Danby,IncHas the Following Cost Data Calculate the Unit Product Cost Using Absorption Costing When Production

question 95

Essay

Danby,Inc.has the following cost data:
 Direct materials $38 per unit  Direct labor 52 per unit  Variable manufacturing overhead 15 per unit  Fixed manufacturing overhead 10,000 per year \begin{array}{|l|r|r|}\hline \text { Direct materials } & \$ 38 &\text { per unit } \\\hline \text { Direct labor } & 52& \text { per unit } \\\hline \text { Variable manufacturing overhead } & 15& \text { per unit } \\\hline \text { Fixed manufacturing overhead } & 10,000& \text { per year } \\\hline\end{array} Calculate the unit product cost using absorption costing when production is 200 units,400 units,and 800 units.


Definitions:

Related Questions