Examlex

Solved

Answer the Following Questions Using the Information Below:
Jindabyne Pillows

question 256

Multiple Choice

Answer the following questions using the information below:
Jindabyne Pillows produces and sells a decorative pillow for $75.00 per unit.In the first month of operation,
2000 units were produced and 1750 units were sold.Actual fixed costs are the same as the amount budgeted for the month.Other information for the month includes:
 Variable manufacturing costs $20.00 per unit  Variable marketing costs $3.00 per unit  Fixed manufacturing costs $7.00 per unit  Administrative expenses, all fixed $15.00 per unit  Ending inventories:  Direct materials 0 WIP 0 Finished goods 250 urits \begin{array}{lr}\text { Variable manufacturing costs } & \$ 20.00 \text { per unit } \\\text { Variable marketing costs } & \$ 3.00 \text { per unit } \\\text { Fixed manufacturing costs } & \$ 7.00 \text { per unit } \\\text { Administrative expenses, all fixed } & \$ 15.00 \text { per unit }\\\text { Ending inventories: }\\\text { Direct materials } & -0- \\\text { WIP } & -0- \\\text { Finished goods } & 250 \text { urits }\end{array}
-What is 'operating profit' using variable costing?


Definitions:

21St Century

The period from January 1, 2001, to December 31, 2100, marking the current century in the Gregorian calendar.

Resistance To Change

The reluctance or opposition by individuals or groups within an organization to alter established habits, practices, or processes.

Planned Change

A deliberate effort to improve an organization's operations, structures, or processes through systematic interventions.

Better Fit

A situation or solution that more appropriately or suitably matches the requirements or needs compared to other options.

Related Questions