Examlex
Jake's Cheese Company produces gourmet cheese for resale at local grocery stores.Jake's expected to use 3.0 pounds of direct materials to produce one unit (batch)of product at a cost of $8 per pound.Actual results are in for last year,which indicates 45,000 batches of cheese were sold.The company purchased 160,000 pounds of materials at $7.50 per pound,and used 145,000 pounds in production.
(1)Calculate the materials price variance.
(2)Calculate the materials quantity variance.
(3)Suggest several possible reasons for the materials price and quantity variances calculated in requirements (1)and (2).
ROA
Return on Assets, a profitability ratio that measures how efficiently a company can manage its assets to produce profit during a period.
Effective Utilization
Effective utilization refers to how efficiently resources, such as labor and equipment, are used to produce goods or services.
EBIT
Earnings before interest and taxes; a measure of a company's profitability that excludes interest and income tax expenses.
Quick Ratios
The quick ratio, also known as the acid-test ratio, measures a company's ability to meet its short-term obligations with its most liquid assets.
Q5: Excel Corporation conditions shipments of its products
Q11: If net sales is growing at a
Q19: Global Services Corporation engages in trade practices
Q26: Refer to Exhibit 12-3.Which of these would
Q32: Asset turnover is calculated as sales divided
Q33: Snowboard Inc.currently produces snowboards.Management is interested
Q36: Lockwood Company would like to purchase a
Q39: All of the following ratios are used
Q54: Refer to Exhibit 9-2.What dollar amount of
Q69: Nolan Company would like to open