Examlex
Jake's Cheese Company produces gourmet cheese for resale at local grocery stores.Jake's expected to use 0.50 direct labor hours to produce one unit (batch)of product at a cost of $10 per hour.Actual results are in for last year,which indicates 45,000 batches of cheese were sold.The company's direct labor workforce worked 27,500 hours at $9 per hour.
(1)Calculate the labor rate variance.
(2)Calculate the labor efficiency variance.
(3)Suggest several possible reasons for the labor rate and efficiency variances.
Q1: It is acceptable to allocate selling costs
Q31: Refer to Fact Pattern 24-1.If Fresh is
Q34: Reinhart Company would like to purchase a
Q45: Utility Power Company has the right to
Q49: A divestiture is an order to a
Q55: Rambus Inc.would like to purchase a production
Q56: Pete's Paint Company produces paint and has
Q60: When using the net book value to
Q67: The usual starting point in budgeting is
Q69: Most managers prefer attainable standards rather than