Examlex
Answer the following questions using the information below:
The Green Company processes unprocessed goat milk up to the splitoff point where two products, condensed goat milk and skim goat milk result. The following information was collected for the month of October:
The costs of purchasing the of unprocessed goat milk and processing it up to the splitoff point to yield a total of 98,000 gallons of saleable product was $184,480. There were no inventory balances of either product.
Condensed goat milk may be processed further to yield 42,000 gallons (the remainder is shrinkage) of a medicinal milk product, Xyla, for an additional processing cost of $4 per usable gallon. Xyla can be sold for $20 per gallon.
Skim goat milk can be processed further to yield 54,200 gallons of skim goat ice cream, for an additional processing cost per usable gallon of $4. The product can be sold for $9 per gallon.
There are no beginning and ending inventory balances.
-How much (if any) extra income would Green earn if it produced and sold skim milk ice cream from goats rather than goat skim milk? Allocate joint processing costs based upon the relative sales value at the splitoff point.
Preschool Education
Educational programs and activities designed for young children, typically ages 3-5, to prepare them for school by developing basic skills and knowledge.
Transductive Reasoning
Reasoning from the specific to the specific.
Fast Mapping
A cognitive process in early language development where children quickly associate new words with their meanings.
Animism
The belief or worldview that objects, places, and creatures all possess a distinct spiritual essence or consciousness.
Q1: NOT allocating some corporate costs to divisions
Q7: The number of equivalent units of work
Q59: The amount of time from when a
Q75: A medium sized motel chain is currently
Q83: An assumption of the FIFO process-costing method
Q90: The journal entry to record tungsten
Q96: In case of pricing for special orders,managers
Q124: Cost allocation encourages design of products that
Q134: If separable costs of Butter Cream was
Q162: Costs of activities to sell each unit