Examlex

Solved

Crystal Pools,Inc What Is the Unit Product Cost Using Absorption Costing?
A)

question 164

Multiple Choice

Crystal Pools,Inc.has provided the following information for the year.  Units produced 13,000 units  Sales price $200 per unit  Direct materials $50 per unit  Direct labor $45 per unit  Variable manufacturing overhead $65 per unit  Fixed manufacturing overhead $440,000 per year  Variable selling and administration costs $60 per unit  Fixed selling and administration costs $250,000 per year \begin{array} { | l | r |l| } \hline \text { Units produced } & 13,000 &\text { units } \\\hline \text { Sales price } & \$ 200& \text { per unit } \\\hline \text { Direct materials } & \$ 50 &\text { per unit } \\\hline \text { Direct labor } & \$ 45& \text { per unit } \\\hline \text { Variable manufacturing overhead } & \$ 65 &\text { per unit } \\\hline \text { Fixed manufacturing overhead } & \$ 440,000&\text { per year } \\\hline \text { Variable selling and administration costs } & \$ 60 &\text { per unit } \\\hline \text { Fixed selling and administration costs } & \$ 250,000& \text { per year } \\\hline\end{array} What is the unit product cost using absorption costing?


Definitions:

Depreciation Expense

The allocation of the cost of tangible assets over their useful lives, reflecting the reduction in value over time.

Comparative Balance Sheet

A financial statement that presents the financial position of a company at different points in time side-by-side for comparison purposes.

Depreciation Expense

The allocation of the cost of a tangible asset over its useful life, reflecting the consumption of the asset.

Comparative Balance Sheet

A comparative balance sheet presents financial positions of a business at different periods side by side to help in analyzing trends over time.

Related Questions