Examlex

Solved

Flexlux,Inc What Is the Unit Product Cost Using Variable Costing?
A)

question 22

Multiple Choice

Flexlux,Inc.reports the following information:  Units produced 530 units  Units sold 530 units  Sales price $160 per unit  Direct materials $10 per unit  Direct labor $15 per unit  Variable manufacturing overhead $40 per unit  Fixed manufacturing overhead $19,000 per year  Variable selling and administrative costs $20 per unit  Fixed selling and administrative costs $10,000 per year \begin{array} { | l | r | r|} \hline \text { Units produced } & 530& \text { units } \\\hline \text { Units sold } & 530& \text { units } \\\hline \text { Sales price } & \$ 160 &\text { per unit } \\\hline \text { Direct materials } & \$ 10 &\text { per unit } \\\hline \text { Direct labor } & \$ 15& \text { per unit } \\\hline \text { Variable manufacturing overhead } & \$ 40& \text { per unit } \\\hline \text { Fixed manufacturing overhead } & \$ 19,000 &\text { per year } \\\hline \text { Variable selling and administrative costs } & \$ 20& \text { per unit } \\\hline \text { Fixed selling and administrative costs } & \$ 10,000 &\text { per year } \\\hline\end{array} What is the unit product cost using variable costing?


Definitions:

Related Questions