Examlex

Solved

Candy Man,Inc What Is the Unit Product Cost Using Variable Costing? (Round

question 107

Multiple Choice

Candy Man,Inc.reports the following information:  Beginning Finished Goods Inventory 50 units  Units produced 580 units  Units sold 630 units  Sales price $180 per unit  Direct materials $29 per unit  Direct labor $14 per unit  Variable manufacturing overhead $19 per unit  Fixed manufacturing overhead $19,900 per year  Variable selling and administrative costs $7 per unit  Fixed selling and administrative costs $12,500 per year \begin{array} { | l | r | } \hline \text { Beginning Finished Goods Inventory } & 50 \text { units } \\\hline \text { Units produced } & 580 \text { units } \\\hline \text { Units sold } & 630 \text { units } \\\hline \text { Sales price } & \$ 180 \text { per unit } \\\hline \text { Direct materials } & \$ 29 \text { per unit } \\\hline \text { Direct labor } & \$ 14 \text { per unit } \\\hline \text { Variable manufacturing overhead } & \$ 19 \text { per unit } \\\hline \text { Fixed manufacturing overhead } & \$ 19,900 \text { per year } \\\hline \text { Variable selling and administrative costs } & \$ 7 \text { per unit } \\\hline \text { Fixed selling and administrative costs } & \$ 12,500 \text { per year } \\\hline\end{array} What is the unit product cost using variable costing? (Round your answer to the nearest cent.)


Definitions:

Zero Coupon Bond

A bond that does not pay periodic interest but is issued at a discount from its face value and matures at that face value, effectively creating a fixed rate of return.

Equity

The value of an ownership interest in a company, represented by the share of assets after all liabilities have been deducted.

Treasury Bills

Short-term government securities issued at a discount from the face value and maturing at par, used as a means for governments to borrow money.

Related Questions