Examlex

Solved

Hernando Manufacturing,Inc What Was the Unit Product Cost? (Round Your Answer to |

question 183

Multiple Choice

Hernando Manufacturing,Inc.reported the following information for the year:  Number of Units Produced 152,000 Number of Units Sold 62,000 Cost of Goods Manufactured $268,000 Cost of Goods Sold 52,900 Sales Revenue 130,000 Gross Profit 72,940 Operating Expense 727,000\begin{array} { | l | r | } \hline \text { Number of Units Produced } & 152,000 \\\hline \text { Number of Units Sold } & 62,000 \\\hline \text { Cost of Goods Manufactured } & \$ 268,000 \\\hline \text { Cost of Goods Sold } & 52,900 \\\hline \text { Sales Revenue } & 130,000 \\\hline \text { Gross Profit } & 72,940 \\\hline \text { Operating Expense } & 727,000 \\\hline\end{array} What was the unit product cost? (Round your answer to the nearest cent.)


Definitions:

Tenant-Days

A metric used in real estate or hospitality to measure the total number of days all units are rented out over a specific period.

Spending Variance

The difference between the actual amount spent on a particular expense category and the budgeted or planned amount for that category.

Food And Supplies

Items consumed or used in the operation of a business, particularly in industries like catering or hospitality.

Tenant-Days

A metric used in real estate or hospitality to measure the total number of days tenants or guests occupy a space.

Related Questions