Examlex

Solved

Yancey,Inc What Is the Amount of Unit Product Cost That Will

question 63

Multiple Choice

Yancey,Inc.reports the following information:  Units produced 520 units  Units sold 520 units  Sales price $180 per unit  Direct materials $40 per unit  Direct labor $15 per unit  Variable manufacturing overhead $20 per unit  Fixed manufacturing overhead $13,000 per year  Variable selling and administrative costs $10 per unit  Fixed selling and administrative costs $15,000 per year \begin{array} { | l | r | c | } \hline \text { Units produced } & 520 & \text { units } \\\hline \text { Units sold } & 520 & \text { units } \\\hline \text { Sales price } & \$ 180 & \text { per unit } \\\hline \text { Direct materials } & \$ 40 & \text { per unit } \\\hline \text { Direct labor } & \$ 15 & \text { per unit } \\\hline \text { Variable manufacturing overhead } & \$ 20 & \text { per unit } \\\hline \text { Fixed manufacturing overhead } & \$ 13,000 & \text { per year } \\\hline \text { Variable selling and administrative costs } & \$ 10 & \text { per unit } \\\hline \text { Fixed selling and administrative costs } & \$ 15,000 & \text { per year } \\\hline\end{array} What is the amount of unit product cost that will be considered for external reporting purposes? (Round any intermediate calculations and your final answer to the nearest cent.)


Definitions:

Adventitia

The outermost layer of a blood vessel or organ, composed mainly of connective tissue.

Protein Digestion

The process by which proteins are broken down into their amino acid components, beginning in the stomach and continuing in the small intestine.

Chemical Digestion

The breakdown of food into smaller molecules by enzymatic action, allowing for nutrient absorption.

Fats Digested

The process by which fats are broken down by enzymes and bile acids in the digestive system.

Related Questions