Examlex

Solved

Using the Following Information,compute the Standard Unit Cost of a 20

question 68

Multiple Choice

Using the following information,compute the standard unit cost of a 20 pound bag of dog food:  Direct materials quantity standard 20 pounds per unit Direct materials price standard$0.02 per pound Direct labor time standard 0.1 hour per unit  Direct labor rate standard$11.60 per hour Variable overhead rate standard $11.60 per hour Fixed overhead rate standard $2.50 per machine hou:  Fixed overhead rate standard$1.50 per machine hou: Machine hour standard  0.25 hours per unit\begin{array} { l } \text { Direct materials quantity standard}& \text { 20 pounds per unit}\\ \text { Direct materials price standard}& \text {\( \$ 0.02 \) per pound }\\ \text {Direct labor time standard }& \text {0.1 hour per unit }\\ \text { Direct labor rate standard}& \text {\( \$ 11.60 \) per hour }\\ \text {Variable overhead rate standard }& \text {\( \$ 11.60 \) per hour }\\ \text {Fixed overhead rate standard }& \text {\( \$ 2.50 \) per machine hou: }\\ \text { Fixed overhead rate standard}& \text {\( \$ 1.50 \) per machine hou: }\\ \text {Machine hour standard }& \text { 0.25 hours per unit}\\\end{array}


Definitions:

Government In The Sunshine Act

A U.S. law that requires meetings of agencies or governing bodies to be open to the public, promoting transparency and accountability.

Securities And Exchange Commission

A U.S. federal agency responsible for enforcing the federal securities laws, regulating the securities industry, and protecting investors.

Freedom Of Information Act

A law ensuring public access to records from any federal agency, promoting transparency and accountability in government operations.

Denial Of Access

The refusal or prevention of authorized entry to a facility, system, or resource, which can result from legal actions, security measures, or technical issues.

Related Questions