Examlex

Solved

Arche Produces a Product with the Following Per Unit Costs  Direct materials $17 Direct labour 11 Overhead 12\begin{array}{lr}\text { Direct materials } & \$ 17 \\\text { Direct labour } & 11 \\\text { Overhead } & 12\end{array}

question 80

Essay

Arche produces a product with the following per unit costs.  Direct materials $17 Direct labour 11 Overhead 12\begin{array}{lr}\text { Direct materials } & \$ 17 \\\text { Direct labour } & 11 \\\text { Overhead } & 12\end{array} Last year,Arche produced and sold 3,000 units at a sales price of $80 each.Total selling and administrative expenses were $25,000.
Required: Solve for the following: A. \quad total cost of goods sold for last year
B. \quad operating income for last year
C. \quad total gross margin for last year
D. \quad prime cost per unit


Definitions:

Sensory Synapses

The connection points between sensory neurons and their target cells, where the transmission of sensory information takes place.

Transmitter-activated Receptors

Receptors on the surface of neurons that respond to neurotransmitters, triggering a response in the target cell.

Chemical Transmitters

Molecules released by neurons to transmit signals across synapses to other neurons, muscles, or glands.

Related Questions