Examlex

Solved

At a Price of $5, 24 Units of a Good

question 92

Multiple Choice

At a price of $5, 24 units of a good would be sold. At a price of $10, 25 units of output would be sold. The marginal revenue of the 25th unit of output is:


Definitions:

Related Questions