Examlex

Solved

Planet Company Sells a Product for $16 Per Unit, Variable

question 7

Multiple Choice

Planet Company sells a product for $16 per unit, variable cost is $12 per unit, and the total fixed cost is $6,000.What is the break-even point in units?


Definitions:

Materials Price Variance

The difference between the actual cost of materials and the expected (standard) cost multiplied by the quantity of materials used.

Standard Costing System

A cost accounting system that uses standard costs for product costs and measures variances to actual costs for performance evaluation.

Overhead Volume Variance

The difference between the expected (budgeted) overhead costs and the actual overhead allocated based on actual volume of production.

Materials Price Variance

The difference between the actual cost of materials used in production and the budgeted cost, based on standard pricing.

Related Questions