Examlex

Solved

Figure 4-16 Newman Company Recently Installed an Activity-Based Relational Database

question 31

Multiple Choice

Figure 4-16 Newman Company recently installed an activity-based relational database.Using the information contained in the activity relational table, the following pool rates were computed:
$400 per purchase order
$24 per machine hour, Process 1
$30 per machine hour, Process 2
$80 per engineering hour
Two products are produced by Special Products: X and Y.The plant has two manufacturing processes, Process 1 and Process 2.Other processes include engineering, product handling, and procurement.Product X goes through Process 1 while Product Y goes through Process 2.The product relational table for Special Products is as follows:
Figure 4-16 Newman Company recently installed an activity-based relational database.Using the information contained in the activity relational table, the following pool rates were computed: $400 per purchase order $24 per machine hour, Process 1 $30 per machine hour, Process 2 $80 per engineering hour Two products are produced by Special Products: X and Y.The plant has two manufacturing processes, Process 1 and Process 2.Other processes include engineering, product handling, and procurement.Product X goes through Process 1 while Product Y goes through Process 2.The product relational table for Special Products is as follows:   - Refer to Figure 4-16.What is the unit cost of Product X? A)  $9.42 B)  $504.00 C)  $10.60 D)  $7.52
- Refer to Figure 4-16.What is the unit cost of Product X?


Definitions:

Related Questions