Examlex
Formula,Inc. ,processes sugar into candy and powdered drink mix.The sugar costs $61,000 per load.The process involves mixing the sugar for 2 hours,producing 60,000 packs of candy with a market value of $25,000,and 20,000 packs of drink mix with a market value of $100,000.The joint cost of the mixing process is $28,600.
Required:
a.If the sugar and the mixing process costs are to be allocated on the basis of units of output,what cost is assigned to each product?
b.If the sugar and the mixing process costs are allocated on the basis of the net realizable value,what cost is assigned to each product?
c.How much profit or loss does the candy product provide using the data in this problem and your analysis in requirement (a)? Is it really possible to determine which product is more profitable? Explain why or why not.
Resale Value
The estimated amount that an asset or good will be sold for at the end of its useful life.
Replenished Material
Materials that have been restocked or resupplied to ensure adequate levels for production.
Relevant Cost
Costs that are directly influenced by a specific business decision and will change as a result of that decision.
Existing Stocks
Refers to the inventory of goods or materials that a company currently holds.
Q6: Managerial accountants would most likely assist organizations
Q11: Which costing system is generally used by
Q18: Net realizable value and physical measures are
Q24: Which of the following is not one
Q34: Which of the following accounts does not
Q49: The following information relates to the operating
Q53: Discuss fraud in financial reporting from a
Q98: Discuss what is meant by the expression,"products
Q103: The following information relates to the operating
Q140: Describe in detail the three critical success