Examlex
Suppose the marginal cost for x units of a good is (dollars per unit) and if the fixed cost is $200. What is the total cost of producing 4 units of this good? Round your answer to the nearest dollar.
Q34: Evaluate the integral <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB4005/.jpg" alt="Evaluate the
Q38: A small brewery considers the output of
Q48: The total physical output of a number
Q95: Find any relative maxima and minima. Use
Q96: Use an integral formula to evaluate <img
Q105: Evaluate the integral <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB4005/.jpg" alt="Evaluate the
Q158: Use integration by parts to evaluate the
Q236: Use the figure to decide which of
Q319: Evaluate the improper integral if it converges,
Q326: The supply function for a good is