Examlex

Solved

Using the Standard Costs of $5 Per Pound for a 10

question 53

Multiple Choice

Using the standard costs of $5 per pound for a 10 pound bag of chocolate and the following actual cost and usage data, compute the direct materials price variance.  Direct materials purchased and used99,000 pounds Price paid for direct materials  $4.00 per poundNumber of good units prochuced 9,000 units \begin{array}{lr}\text { Direct materials purchased and used}&\text {99,000 pounds }\\\text {Price paid for direct materials }&\text { \( \$ 4.00 \) per pound}\\\text {Number of good units prochuced }&\text {9,000 units }\\\end{array}


Definitions:

Related Questions