Examlex
Imrie Corporation makes a product that uses a material with the quantity standard of 9.5 grams per unit of output and the price standard of $5.00 per gram. In January the company produced 2,900 units using 26,940 grams of the direct material. During the month the company purchased 28,900 grams of the direct material at $4.90 per gram. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased. The materials price variance for January is:
Equivalent Units
A concept in cost accounting used to equate units partially completed at the end of a period to units of finished goods.
Materials Cost
The total expense incurred by a company to purchase raw materials used in the production of goods or services.
Process Costing
A costing method used for homogeneous products, where costs are accumulated over a period and assigned to large numbers of identical units.
Cost Per Equivalent Unit
A calculation used in process costing that determines the cost associated with a single unit of output, adjusting for partial completion of units in the production process.
Q14: The most recent comparative balance sheet of
Q27: Planning involves gathering feedback to ensure that
Q41: Gilson Corporation manufactures and sells a single
Q74: Hairston Corporation manufactures and sells a single
Q90: Land held for possible plant expansion would
Q102: Wait time is considered non-value-added time.
Q357: Gilder Corporation makes a product with the
Q392: Vanderhyde Kennel uses tenant-days as its measure
Q396: Prater Corporation manufactures and sells a single
Q402: During a recent lengthy strike at Morell