Examlex

Solved

A Product Sells for $10 Per Unit and Has Variable

question 78

Multiple Choice

A product sells for $10 per unit and has variable expenses of $6 per unit. Fixed expenses total $45,000 per month. How many units of the product must be sold each month to yield a monthly profit of $15,000?


Definitions:

Pharmaceutical Companies

Companies engaged in the research, development, manufacture, and distribution of drugs and medications for medical diagnosis and treatments.

Diversified Market

A market characterized by a variety of products, services, or sectors, which reduces investment risk and capitalizes on different growth opportunities.

Hardware Store

A retail business that sells tools, building supplies, and household hardware for home improvement.

Expectant Mothers

Pregnant women in anticipation of giving birth, often requiring special healthcare, nutrition, and support throughout pregnancy.

Related Questions