Examlex
This is a comprehensive problem comparing absorption costing and ABC. It is suggested that as you progress through the problem, keep track of the correct solutions, because these values will be used again later in the problem set. Dehli Inkstone specializes in inkstone creation. Each finished inkstone needs 1½ pounds of special materials which cost $20 a pound. (One pound contains 16 ounces.) Drilling requires 1 direct labor hours, for which workers are paid $10 per hour, and 40 minutes of machine time. The preliminary product (a 'basic') is inspected to ensure that it is sound. Fifteen percent of the basics are rejected. It is not possible to rework these, and they have no salvage value. Each approved stone is handed to a master craftsperson who spends two hours making a 'Standard' product or three hours creating a 'Masterpiece'. Standards use half an hour of machine time and Masterpieces one hour. Finished inkstones are inspected again before packing. Four percent of finished products fail the final quality control assessment and are destroyed. Crafts persons are paid $18 per hour. It takes a 'basic' worker six minutes to package each inkstone in bubble wrap and a shipping carton, which cost 50 cents in materials and weigh 6 ounces in total.
Total overheads are estimated to be $587,400 per year and 97,900 direct labor hours are budgeted. Production plans for the year call for 60% of output to be Standard inkstones and the balance Masterpieces.
For a Standard inkstone, which is true of the materials input needed (to 3 significant figures) ?
MR (Marginal Revenue)
The increment in revenue that results from the sale of one additional unit of a product or service.
Peak Efficiency
The highest level of performance or effectiveness that a process, machine, or organization can achieve.
ATC (Average Total Cost)
The per unit cost of production, calculated by dividing the total cost by the quantity of output produced.
MC (Marginal Cost)
The additional expense associated with the production of one more unit of a product or service.
Q6: When a reading assessment involves a passage
Q11: Under IFRS 16 Leases, lessors are required
Q12: Which of the following bodies report to
Q13: The tax expense related to profit or
Q14: With respect to operating leases, lessors are
Q15: Which of the following refers to the
Q16: An Extreme Version of Variable Costing<br>Eli
Q19: The market with the greatest volume and
Q29: Which of the following is a problem
Q39: When attempting to analyze error using estimated