Examlex
The Litton Company has established standards as follows:
Direct material: 3 pounds per unit $4 per pound = $12 per unit
Direct labor: 2 hours per unit $8 per hour = $16 per unit
Variable manufacturing overhead: 2 hours per unit $5 per hour = $10 per unit
Actual production figures for the past year are given below. The company records the materials price variance when materials are purchased. The company applies variable manufacturing overhead to products on the basis of standard direct labor-hours.
-The materials quantity variance is:
Q1: Assume that sufficient time is available on
Q8: Odle Company purchased material on account.The entry
Q8: Coakley Beet Processors,Inc. ,processes sugar beets in
Q10: The average operating assets amounted to:<br>A)$600,000<br>B)$400,000<br>C)$500,000<br>D)$800,000
Q40: The activity variance for personnel expenses in
Q84: The cleaning equipment and supplies in the
Q87: The net operating income in the flexible
Q113: The selling and administrative expenses in the
Q119: The materials quantity variance for March is:<br>A)$5,810
Q140: The variable overhead efficiency variance for June