Examlex

Solved

The Standard Materials Cost to Produce 1 Unit of Product

question 7

Multiple Choice

The standard materials cost to produce 1 unit of Product M is 6 pounds of material at a standard price of $50 per pound. In manufacturing 8,000 units, 47,000 pounds of material were used at a cost of $51 per pound. What is the total direct materials cost variance?


Definitions:

Noncash Assets

Assets that cannot be easily converted into cash, such as property, plant, and equipment.

Capital Balance

The amount of money that stakeholders have invested in a company minus any distributions to those stakeholders.

Capital Account

An account showing the net changes in a nation's financial assets and liabilities as part of its balance of payments.

Statement Of Partners' Equity

A financial document that outlines the changes in the equity accounts of partners throughout the accounting period, including additions due to investments and profits, and deductions due to withdrawals and losses.

Related Questions