Examlex
The following data pertain to operations concerning the product for the last month: What is the materials price variance for the month?
A.$14,850 U
B.$8,250 U
C.$8,640 U
<underLine>D.</underLine> $2,860 F
AP = $60,500 / 4,400 = $13.75
Materials price variance = AQ (AP - SP) = 4,400 ($13.75 - $14.40) = $2,860 F
-In October,5,000 meters of raw material were purchased at an actual cost of $4.50 per meter.During October,4,850 meters of the raw material were used to produce 2,400 units of the completed product.Standards call for 2 meters of the raw material for each unit of the completed product.The standard price of the raw material is $4.70 per meter.The materials variances for October were:
Thinking Process
A cognitive operation involving reasoning, problem-solving, and decision-making, where an individual engages in mental activities to analyze information and come to conclusions.
Digital Divide
The gap between individuals who have access to modern information and communication technology and those who do not.
Technical Class
A segment of the workforce with specialized technical skills and knowledge, often associated with fields such as engineering, information technology, and applied sciences.
Digital Underclass
A segment of society with limited or no access to digital technology and the internet, resulting in disadvantages in education, communication, and employment opportunities.
Q23: Lagace Corporation uses the absorption costing approach
Q24: Deskin Corporation uses residual income to evaluate
Q27: If the standard hours allowed for the
Q34: The occupancy expenses in the flexible budget
Q36: Closter Corporation makes three products that use
Q45: The variable overhead rate variance for supplies
Q80: The direct labor in the planning budget
Q102: Metz Corporation's variable overhead is applied on
Q125: What is the variable overhead rate variance
Q145: Ofarrell Snow Removal's cost formula for its