Examlex

Solved

A Company Uses the Following Standard Costs to Produce a Single

question 25

Multiple Choice

A company uses the following standard costs to produce a single unit of output. A company uses the following standard costs to produce a single unit of output.   During the latest month,the company purchased and used 58,000 pounds of direct materials at a price of $1.00 per pound to produce 10,000 units of output.Direct labor costs for the month totaled $56,350 based on 4,900 direct labor hours worked.Variable manufacturing overhead costs incurred totaled $15,000 and fixed manufacturing overhead incurred was $10,400.Based on this information,the direct materials price variance for the month was: A) $6,000 unfavorable B) $1,800 favorable C) $1,000 favorable D) $5,800 unfavorable E) $1,800 unfavorable During the latest month,the company purchased and used 58,000 pounds of direct materials at a price of $1.00 per pound to produce 10,000 units of output.Direct labor costs for the month totaled $56,350 based on 4,900 direct labor hours worked.Variable manufacturing overhead costs incurred totaled $15,000 and fixed manufacturing overhead incurred was $10,400.Based on this information,the direct materials price variance for the month was:


Definitions:

Academic Performance

The level of achievement or proficiency demonstrated by an individual in educational pursuits, often measured through grades, tests, or other forms of assessment.

Parents

Guardians or caretakers who are responsible for the upbringing, support, and guidance of their children.

Less Formal Sports

Informal or recreational physical activities that are typically less structured than competitive sports, focusing more on enjoyment and participation than on winning.

Organized Sports

Organized sports are structured physical activities governed by rules and often involving teamwork, typically led by a coach.

Related Questions