Examlex

Solved

Use the Following Information to Answer the Following Questions

question 46

Multiple Choice

Use the following information to answer the following Questions
Cheyenne Enterprises manufactures Nuts and Bolts from a joint process (cost = $80,000) . Five thousand pounds of Nuts can be sold at split-off for $20 per pound; ten thousand pounds of Bolts can be sold at split-off for $15 per pound. For product costing purposes Cheyenne allocates joint costs using the relative sales value method.
-The amount of joint cost allocated to Bolts would be:


Definitions:

Related Questions