Examlex
Vipsana's Gyros House sells gyros.The cost of ingredients (pita, meat, spices, etc.) to make a gyro is $2.00.Vipsana pays her employees $60 per day.She also incurs a fixed cost of $120 per day.Calculate Vipsana's total cost per day when she produces 50 gyros using two workers?
Round Off
The process of making a number simpler but keeping its value close to what it was, often by increasing or decreasing to the nearest value of a specified unit.
Multiply
To multiply means to increase or combine by a factor or multiple, often used in mathematics to find the product of two numbers.
Pickup Truck
A light-duty vehicle with an enclosed front cab and an open cargo area, commonly used for transport.
Miles
Miles, a unit of length, are commonly used to measure distances between geographical locations.
Q20: When a perfectly competitive firm finds that
Q26: What is the common feature displayed by
Q40: The economic model of consumer behavior predicts
Q65: Which of the following describes the substitution
Q84: If, for the last bushel of apples
Q128: Which of the following is a reason
Q191: In economics, technology only refers to the
Q281: As output increases, the distance between average
Q283: A perfectly competitive firm has to charge
Q301: Which of the following explains why the