Examlex

Solved

Jalbert Incorporated Planned to Use Materials of $9 Per Unit

question 54

Multiple Choice

Jalbert Incorporated planned to use materials of $9 per unit but actually used materials of $14 per unit, and planned to make 1,640 units but actually made 1,770 units.
The sales-volume variance for materials is ________.


Definitions:

Related Questions