Examlex

Solved

It Costs $12 to Make a Single Unit Using Regular

question 60

Multiple Choice

It costs $12 to make a single unit using regular production and $15 to make a single unit using overtime production.Total overtime production is limited to 500 units for the five month period.The manufacturing plant has a regular production capacity of 250 units per month and 50 units in inventory at the start of the planning period.There is a $5 per unit charge for holding inventory at the end of each month and a limit of 250 units ending inventory for any period.What is the lowest cost production plan if the forecast must be met? It costs $12 to make a single unit using regular production and $15 to make a single unit using overtime production.Total overtime production is limited to 500 units for the five month period.The manufacturing plant has a regular production capacity of 250 units per month and 50 units in inventory at the start of the planning period.There is a $5 per unit charge for holding inventory at the end of each month and a limit of 250 units ending inventory for any period.What is the lowest cost production plan if the forecast must be met?   A)  $20,850 B)  $19,750 C)  $19,500 D)  $20,550


Definitions:

Assignment

A task or piece of work allocated to someone as part of a job or course of study.

Lawsuit

A legal action initiated by one party against another for the enforcement or protection of a right, or the redress or prevention of a wrong.

Debris

Scattered fragments, typically of something wrecked or destroyed.

Statute Of Frauds

State-level legislation that addresses the enforceability of contracts that fail to meet the requirements set forth in the statute; serves to protect promisors from poorly considered oral contracts by requiring certain contracts to be in writing.

Related Questions