Examlex
Machine Builders Inc.adopted a standard cost system several years ago that it uses in conjunction with its process cost system.The per-unit standard costs for direct materials and direct labor for its single product are as follows: materials: 4 kilograms/unit x $10.00 per kilogram = $40.00/unit;labor: 4 hours/unit x $18.00 per hour = $72.00/unit.All materials are issued at the beginning of processing.The operating data shown below were taken from the records for July:
The direct materials usage variance for July was:
Q4: Winona Johnson is the president of Johnson
Q77: A truck,costing $25,000 and uninsured,was wrecked the
Q79: Old Vine Vineyard produces premium wine.Its success
Q80: Broha Company manufactured 1,500 units of its
Q85: Winston Co.had two products code named X
Q107: The six steps Ittner and Larcker propose
Q109: The Old Army Jean Company has been
Q113: ISO certification is a key component of
Q140: Which one of the following capital budgeting
Q173: The difference between the actual sales volume