Examlex

Solved

The Standards for Product V28 Call for 7

question 101

Essay

The standards for product V28 call for 7.5 pounds of a raw material that costs $18.10 per pound. Last month, 1,400 pounds of the raw material were purchased for $24,990. The actual output of the month was 160 units of product V28. A total of 1,300 pounds of the raw material were used to produce this output.The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.Required:a. What is the materials price variance for the month?b. What is the materials quantity variance for the month?


Definitions:

Buying Price

The price at which a good or service is purchased by a consumer or another business.

Marginal Value Curve

The marginal value curve represents how the value of the last unit consumed (marginal value) changes as the quantity consumed increases.

Marginal Expenditure

The extra expense that results from acquiring or making an additional unit of a product or service.

Monopsony Power

A situation in the marketplace where a single buyer confronts numerous sellers, granting this buyer a substantial influence over pricing.

Related Questions