Examlex

Solved

 The Litton Company has established standards as follows: \text { The Litton Company has established standards as follows: }

question 215

Multiple Choice

 The Litton Company has established standards as follows: \text { The Litton Company has established standards as follows: }
 Direct Material 3kgs@@4/kg.=$12 per unit  Direct Labour 2hrs@$8/hr.=$16 per unit  Variable Manufacturing Overhead 2 hrs. @ $5/hr.=$10 per unit \begin{array}{|l|r|}\hline \text { Direct Material } & 3 \mathrm{kgs} @ @ 4 / \mathrm{kg} .=\$ 12 \text { per unit } \\\hline \text { Direct Labour } & 2 \mathrm{hrs} @ \$ 8 / \mathrm{hr} .=\$ 16 \text { per unit } \\\hline \text { Variable Manufacturing Overhead } & 2 \text { hrs. @ } \$ 5 / \mathrm{hr} .=\$ 10 \text { per unit } \\\hline\end{array}
Actual production figures for the past year are given below. The company records the materials price variance when materials are purchased.
 Units Produced 600 Direct Material Used 2,000kgs. Direct Material Purcahsed (3,000 kgs.)  $11,400 Direct Labour Cost (1,100 hrs. ) $9,240 Variable Manufacturing Overhead Cost Incurred $5,720\begin{array}{|l|r|}\hline \text { Units Produced } & 600 \\\hline \text { Direct Material Used } & 2,000 \mathrm{kgs} . \\\hline \text { Direct Material Purcahsed (3,000 kgs.) } & \$ 11,400 \\\hline \text { Direct Labour Cost }(1,100 \text { hrs. }) & \$ 9,240 \\\hline \text { Variable Manufacturing Overhead Cost Incurred } & \$ 5,720 \\\hline\end{array}
The company applies variable manufacturing overhead to products on the basis of direct labour hours.
-What was the materials price variance?


Definitions:

Variable Costing

An accounting method that considers only variable costs in determining the cost of goods sold and evaluates profitability.

Direct Labor Cost

The total cost of wages paid to workers directly involved in the manufacturing or production of goods or services.

Income Statement

A financial report that shows a company's revenues, expenses, and net income over a specific period, highlighting its profitability.

Unit Product Cost

The total cost associated with producing and delivering a single unit of product, including direct labor, materials, and overhead.

Related Questions