Examlex

Solved

Yancey,Inc What Is the Amount of Unit Product Cost That Will

question 1

Multiple Choice

Yancey,Inc.reports the following information:  Units produced 560 units  Units sold 560 units  Sales price $150 per unit  Direct materials $10 per unit  Direct labor $20 per unit  Variable mannufacturing overhead $30 per unit  Fixed manufacturing overhead $22,000 per year  Variable selling and administrative costs $5 per unit  Fixed selling and administrative costs $10,000 per year \begin{array}{|l|r|l|}\hline \text { Units produced } & 560 &\text { units } \\\hline \text { Units sold } & 560 &\text { units } \\\hline \text { Sales price } & \$150 &\text { per unit } \\\hline \text { Direct materials } &\$10& \text { per unit } \\\hline \text { Direct labor } & \$20&\text { per unit } \\\hline \text { Variable mannufacturing overhead } & \$ 30 &\text { per unit } \\\hline \text { Fixed manufacturing overhead } & \$ 22,000 &\text { per year } \\\hline \text { Variable selling and administrative costs } & \$ 5 &\text { per unit } \\\hline \text { Fixed selling and administrative costs } & \$ 10,000 &\text { per year } \\\hline\end{array} What is the amount of unit product cost that will be considered for external reporting purposes? (Round any intermediate calculations and your final answer to the nearest cent.)


Definitions:

Sensory Impressions

Initial, raw data received through the senses before it is processed or interpreted by the brain, forming the basis of perception.

Idiographic Approach

A research strategy focusing on the unique aspects and individual differences of each subject to understand their behavior in depth.

Genetics

The study of genes, genetic variation, and heredity in living organisms, explaining how traits are passed from parents to offspring.

Unconscious Forces

Internal psychological processes and drives not within the conscious awareness that influence thoughts and behaviors.

Related Questions